IHF U19 SVJETSKO PRVENSTVO: REZIME 4. DANA

Četvrti dan natjecanja na 10. Svjetskom prvenstvu za kadete donio nam je puno uzbuđenja. Iznenađenja dana, ali i cijelog natjecanja, priredili su rukometaši Farskih otoka u posljednjoj utakmici dana u Opatiji. Pobjedom od 34:31 protiv Švedske izborili su prolazak u drugi krug i poslali švedsku ekipu u predsjednički Kup. Ovo se vjerojatno nikada nije dogodilo Šveđanima u povijesti. Svi ostali favoriti su pobijedili i prošli dalje. Među njima, naravno, i domaća Hrvatska, koja je lako svladala Portugal 38:27. Nakon ovog kruga, iza nas je 48 utakmica. Sutra je slobodan dan, a drugi krug, odnosno predsjednički Kup, počinje u ponedjeljak.

VARAŽDIN: SKUPINE A I B

MAROKO : NOVI ZELAND – 43 : 18

Maroko i Novi Zeland borili su se za prve bodove na 10. Svjetskom prvenstvu za kadete u Areni Varaždin četvrtog dana natjecanja. Uloga favorita bila je na strani Marokanaca. I potpuno su je opravdali. Nakon što su otvorili utakmicu sa 4:0, do sredine prvog dijela uspjeli su stvoriti razliku od 11 golova (13:2). Na poluvremenu je bilo plus 14 (21:7).

U drugom dijelu su oba trenera rotirala postave, pa je tempo bio nešto sporiji. No ne i broj golova. Završilo je uvjerljivom pobjedom Maroka (43:18), što je rekord kada je riječ o njihovim nastupima na Svjetskim prvenstvima. S 12 golova, Ouahib Ilyasse je bio daleko najbolji na terenu. Za Novi Zeland, Paul Pringot postigao je 7 golova.

RUANDA : ALŽIR – 27 : 33

Iako sudjeluje pet afričkih nacionalnih timova na Svjetskom prvenstvu i gotovo je polovina turnira već odigrana, utakmica između Alžira i Ruande bila je prva između nacionalnih timova s tog dijela svijeta. Kao što se i očekivalo, bila je vrlo zanimljiva i uzbudljiva. Bila je to utakmica u kojoj je međusobni prestiž bio gotovo važniji od bodova. Ruanda je vodila u prvih 9 minuta. Zatim je Alžir preuzeo vodstvo i ostao u vodstvu do kraja. Na poluvremenu su imali pet golova prednosti (18:13), a na kraju šest (33:27). S 21 obranom, alžirski vratar Achiche Sid Ali bio je najdominantnija figura na terenu. S druge strane, najbolji strijelac Ruande bio je Samuel Mbesutunguwe.

MAĐARSKA : SLOVENIJA – 29 : 25

Posljednje dvije utakmice dana u Varaždinu bile su poslastice. Slovenija i Mađarska prve su ušle na teren. To je bila borba za 1. mjesto u skupini B, odnosno tko će prenijeti dva boda. Mađari su utakmicu započeli nešto sporije i relativno lako dopustili Sloveniji da povede 8:5 u 11. minuti. Četiri minute kasnije, Slovenija je još uvijek imala prednost od tri gola (14:11). A onda su upali u krizu, koju su Mađari odlično iskoristili. Postigli su 4 gola u nizu, izbacili važnog obrambenog igrača Lucijana Korošeca iz igre (izravni crveni karton) i preuzeli vodstvo 14:11. No to nije dugo potrajalo. Slovenci su se sjajno vratili u igru, a prvo poluvrijeme završilo je 14:14.

U drugom dijelu vidjeli smo iznimno veliku borbu. Međutim, Mađarska je imala više igrača spremnih za tešku borbu. Iako su također ostali bez jednog igrača zbog crvenog kartona Robina Molnara, izdržali su do kraja i pobijedili 29:25. Time su prenijeli dva boda u drugi krug. Slovenija također ide dalje, ali bez bodova. Najbolji pojedinci utakmice bili su Kristof Csorgo s 8 i Malik Mlivić s 6 golova.

PORTUGAL : HRVATSKA – 27 : 38

Utakmica između Hrvatske i Portugala odlučivala je tko će biti prvi, odnosno tko prenosi bodove. To je bio veliki ulog. Hrvatski rukometaši počeli su malo nesigurno. Ali brzo su stabilizirali igru i preuzeli kontrolu nad rezultatom. U 9. minuti vodili su s tri gola prednosti (7:4). Najbolje razdoblje njihove igre bilo je od 18. do 22. minute kada su postigli pet golova u nizu i otišli sedam golova naprijed. Isti rezultat bio je i na kraju prvog dijela (19:12).

Već nakon šest minuta, bili su deset golova ispred (25:15). Tako su prisilili portugalskog trenera da vrlo rano zatraži 1-minutni odmor. Nije pomoglo, jer naša ekipa nije ni pomislila povući ručnu kočnicu, bez obzira na činjenicu da je trener promijenio veliki dio ekipe. Završilo je 38:27, odnosno prema željama, jer prenose se dva boda. Vito Glivetić i Aleksandar Čaprić postigli su po 8 golova. Najbolji kod Portugala bio je Tiago Sousa s 7 golova.

KOPRIVNICA: SKUPINE C I D

JAPAN : ČEŠKA – 26 : 30

Japan i Češka odigrali su vrlo zanimljivu utakmicu. Na kraju je europski nacionalni tim slavio i time osigurao prolazak u drugi krug. Japan je opet ostao “kratak”, iako su, kao i u prethodna dva slučaja, bili vrlo blizu pobjede. Protiv Češke su vodili manje od 40 minuta i na kraju su sve propustili. Nakon prvog poluvremena imali su vodstvo od dva gola (15:13). Tada je Češka preuzela kontrolu nad rezultatom. Ali Japan se nije predao i u 46. minuti imao je tri gola više od Češke (22:19). Činilo se da im pobjeda ne može pobjeći. Ali Češka je uspjela napraviti niz od 6:1 u sljedećih 6 minuta i ponovno povratiti vodstvo (25:23). U posljednjih pet minuta Japan se potpuno fizički urušio, a Češka je to iskoristila za drugu pobjedu na turniru, odnosno prolazak u drugi krug.

EGIPAT : ISLAND – 33 : 30

Pogledajući na papiru prije Svjetskog prvenstva, Egipat i Island trebali su odlučiti u posljednjoj utakmici skupine C tko će biti prvi i prenijeti dva boda. Ali i drugi su pitali, posebno Češka, koja je pobijedila Island prvog dana i praktički mu uskratila šansu za drugi krug. S druge strane, Egipat je s dvije pobjede već osigurao mjesto u drugom krugu i nije trebao trošiti previše energije protiv Islanda. Ali sportska motivacija vodila ih je i držala u igri do kraja.

Island je odlično krenuo i poveo s 8:3. Sredinom prvog dijela još uvijek su bili udaljeni pet golova (11:6). Egipat nije bio previše zabrinut. Tek prema kraju prvog poluvremena igrali su kako znaju. S četiri gola u nizu smanjili su na minus jedan, a na poluvremenu je rezultat bio 15:14. Novi niz od pet golova u nizu na početku drugog poluvremena doveo ih je u kontrolu rezultata. Island je odgovorio istom mjerom, pa smo u 47. minuti bili na početku (21:21). Agresivnost s obje strane eksplodirala je u tim trenucima, pa su dva egipatska i jedan islandska igrač primili crvene kartone.

Posljednja neodlučnost u utakmici imali smo u 52. minuti. Nakon toga je Egipat napravio niz od tri gola i praktički riješio pitanje pobjednika. Završilo je 33:30. Ziad Hashad s 6 golova bio je najbolji za pobjednike, a Thor Reynir Stefansson bio je prvo ime Islanda s 9 golova. Tada je Island postao prva europska ekipa koja nije prošla u drugi krug.

BRAZIL : BAHREIN – 28 : 22

Utakmica između Brazila i Bahreina odlučivala je putnika u drugi krug. Stoga nije iznenađujuće što smo također vidjeli puno uzbuđenja i promjena u vodstvu. Brazil je prve 20 minuta odigrao vrlo dobro. Tada su imali vodstvo od 10:6. Ali tada Bahrein preuzima inicijativu i s četiri uzastopna gola stiže do izjednačenja. Međutim, Brazil ulazi u odmor s minimalnom prednošću od 14:13. I tako je bilo sve do ulaska u posljednjih deset minuta. Brazil je definitivno riješio utakmicu nizom od tri gola i u 51. minuti dosegao prednost od pet bodova (23:18). Na kraju su slavili s šest bodova i prošli u drugi krug. Dvojica Viniciusa – Perin i Bertoldo – postigli su po 5 golova za Brazil. Jedan gol više dao je najbolji igrač Bahreina, Mohamed Ali.

ŠPANJOLSKA : JUŽNA KOREJA – 38 : 22

Španjolska je također potvrdila svoju klasu protiv Južne Koreje. Već u šest i pol minuta stvorili su vodstvo od 5:1 i poslali jasnu poruku Korejcima. Odbacite svu nadu, pobjeda je naša. Najveća razlika bila je u 19. minuti kada su bili devet golova ispred (15:6). Tada su se malo opustili, a Koreja se serijom od pet golova približila na prihvatljivih minus četiri (15:11). Na kraju je Španjolska otišla na pet golova prednosti na poluvremenu (17:12).

U drugom poluvremenu vidjeli smo Španjolce u pravom elementu. Brzi, razigrani. Tijekom tih 30 minuta postigli su 21 gol. Korejci su postigli dva manje nego u prvom poluvremenu, pa je konačna razlika od 16 golova prikaz kvalitete tih dviju ekipa. S 7 golova, Xavier Unciti Gonzalez bio je najefikasniji za Španjolsku. Koreja je imala dva igrača s po 4 gola – Mingi Son i Jinhyeok Moon.

RIJEKA: SKUPINE E I F

ČILE : MEKSIKO – 30 : 28

Dan u Rijeci započeo je još jednim derbijem dviju posljednje plasiranih nacionalnih ekipa. Čile i Meksiko igrali su za međusobni prestiž, jer su obje ekipe već propustile priliku za prolazak u drugi krug. U takvoj situaciji, nešto iskusnija ekipa Čilea osvojila je prvo poluvrijeme, a Meksiko drugo poluvrijeme. Ali Meksiko nije uspio nadoknaditi sedam golova razlike nakon prvog poluvremena. Završilo je 30:28 za Čile, koji će tako ići u gornji dom predsjedničkog Kupa, dok će Meksiko ostati u borbi za poziciju od 25. do 32. mjesta. Fernando Castillo bio je najbolji Čileanac s 7 golova. Meksikanci su imali dvojicu junaka – golmana Alejandra Christiana Molina Tajedu s 15 obrana i Juana Humberta Anguiana Lopeza s 8 golova.

DANSKA : AUSTRIJA – 43 : 28

Danska je lako svladala Austriju i zaokružila 100-postotni niz. Nakon oko dvadeset minuta igre gol za gol ili prednosti Danaca od dva ili tri gola, prava eksplozija najuspješnije zemlje u povijesti Svjetskih prvenstava za kadete dogodila se u posljednjih pet minuta prvog poluvremena. Tada su povezali pet golova zaredom i otišli na odmor s rezultatom 21:15. Prednost su zadržali do kraja treće četvrtine. A onda su u svega pet minuta ponovno postigli 7 golova zaredom i riješili pitanje pobjednika. Na kraju su postigli 43 gola i primili 28. Prvi strijelac Danske bio je Emil Frederik Pedersen s 8 golova. Austrijance je predvodio Elmar Bohm s pet golova.

SJEVERNA MAKEDONIJA : GRUZIJA – 27 : 21

Sjeverna Makedonija, nakon teške i iscrpljujuće utakmice protiv Crne Gore, pronašla je snage i pobijedila Gruziju, čime je prošla u drugi krug. Makedonci su nametnuli svoj ritam igre od početka i ništa nisu prepustili slučaju. Do poluvremena su izgradili vodstvo od tri gola. A onda su od sredine drugog poluvremena postepeno povećavali razliku do konačnih plus šest (27:21). Damjan Subashevski i Nenad Belistojanovski postigli su po 6 golova. S druge strane, Sandro Darsania bio je najbolji s 9 golova.

NORVEŠKA : CRNA GORA – 41 : 22

Norveška je s pola snage preskočila treću prepreku prema drugom krugu. Crna Gora jednostavno nije mogla pratiti ubitačan ritam brze igre i brzih kontri Norvežana i vrlo rano se našla u zaostatku: na kraju prvog poluvremena našli su se u deficitu od 12 golova (22:10). Drugo poluvrijeme donijelo im je nove glavobolje, jer su Norvežani nastavili igrati kao da je to finale Svjetskog prvenstva. Na kraju su stali na 41 gol. Crnogorci su postigli 22. Lasse Sunde Sid s 7 i Milorad Bakić s 4 gola bili su najbolji strijelci.

OPATIJA: SKUPINE G I H

SAUDIJSKA ARABIJA : SJEDINJENE AMERIČKE DRŽAVE – 43 : 14

Rukometni dan u Opatiji otvorili su Saudijska Arabija i Sjedinjene Američke Države. Saudijci su tražili pobjedu za eventualni prolazak u drugi krug, dok su Amerikanci tražili prve bodove. Na kraju su se rukometaši Saudijske Arabije radovati. Mnogo toga bilo je jasno od samog početka. Naime, Saudijci su postigli 8 golova u 8 minuta i jasno su dali do znanja Amerikancima da nemaju puno šansi. Na poluvremenu je rezultat bio 22:7. Samo jedan gol manje postigla je saudijska reprezentacija u drugom poluvremenu. Amerikanci su ostali na istom broju (7). Konačan rezultat bio je 43:14. Hussain Furail postigao je čak 15 golova. Malo tko se dosad može pohvaliti time na prvenstvu. Benjamin Edwards bio je prvo ime američke momčadi s 5 golova.

NJEMAČKA : ARGENTINA – 27 : 16

Njemačka je nastavila svoj niz pobjeda protiv Argentine. I sa tri glatke pobjede, +11 protiv Saudijske Arabije, +31 protiv SAD-a i +11 protiv Argentine, suvereno su osvojili skupinu G. Objektivno, to je bila i najlakša skupina ovog Svjetskog prvenstva, bez nijedne europske ekipe. Njemačka je ušla u utakmicu sa 4:0. Argentina je postigla prvi gol nakon manje od 10 minuta igre (nakon 9 minuta i 42 sekunde). Na kraju prvog poluvremena Njemačka je vodila 13:5. U drugom poluvremenu, uz brojne rotacije, postigli su još 14 golova i lako pobijedili. Njemački golmani imali su ukupno 16 obrana. Fritz Haake bio je najefikasniji s 6 golova. Tobias Ojea Cristino postigao je 5 golova za Argentinu.

IRAN : BURUNDI – 46 : 24

Iran nije imao poteškoća s Burundijem. Već u prvom poluvremenu, najslabija obrana na Prvenstvu, koja je primila 115 golova nakon dva kola, primila je 26 golova (26:10). Drugo poluvrijeme bilo je manje produktivno, ali su Iranđani ipak stigli do rekordnih 38 golova na ovom prvenstvu i ukupne pobjede 38:19. Burundi je postigao 9 golova manje nego protiv Australije, ali primio isti broj golova. Najefikasniji igrač utakmice bio je Iranov Aryan Naderi s 10 golova. Olivier Niyogisubizo postigao je 4 gola za Burundi.

ŠVEDSKA : FARSKI OTOCI – 31 : 34

Završna utakmica u Opatiji donijela nam je okršaj između Švedske i Farskih otoka. Oboje su pobijedili Burundi. Švedska je remizirala s Iranom i imala više bodova. A to znači samo jedno, da će pobjednik ove utakmice “uzeti sve”. I kada je to slučaj, pritisak je vrlo nezgodna stvar. Čini se da su igrači Farskih otoka to osjećali manje. Imali su postojan ritam od početka, bez velikih uspona i padova. I vodili su sve do posljednje minute prvog poluvremena. Švedska je izjednačila na 14:14 šest sekundi prije kraja vremena. A to je značilo samo jedno, da nas u drugom poluvremenu čeka “ljepota” Prvenstva.

I tako je i bilo. Farski otoci su vodili sve do 42. minute. Tada je prednost kratko prešla na stranu Švedske. Ali kraj je bio još daleko. Mala otočka nacija uspjela je povezati tri gola zaredom u jednom trenutku, što je bila rijetkost na utakmici, i preuzela vodstvo (27:25). Nervoznost na švedskoj klupi postajala je sve očitija. Farski otoci, s druge strane, nastavili su postizati golove sa svih pozicija i na kraju su proslavili pobjedu rezultatom 34:31, tj. jednu od najvećih pobjeda u svojoj kadetskoj povijesti. Samo po sebi razumljivo, to je najveća senzacija i vijest dana. Oni idu u drugi krug, a Švedska u Predsjednički Kup, nešto što se vjerojatno nikada prije nije dogodilo.